Masopust

Masopust je třídenní lidový svátek, jenž předchází "Popeleční středě", kterou začíná 40ti denní půst před Velikonoci. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je i Masopust pohyblivým svátkem, a proto se s ním můžeme setkat od poloviny února až po začátek března. Přípravou na masopust byl tzv. "Tučný čtvrtek", kdy podle tradice má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Hlavní masopustní zábava však začíná o "Masopustní neděli" a trvá až do úterý. Končit by měla přesně o půlnoci, kdy v minulosti zatroubil ponocný na roh a lidé se rozešli do svých domovů, protože nastala "Popelační středa" a s ní předvelikonoční půst. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" - symbolem toho, že o postu si hudebníci nezahrají.

O Masopustu se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a vše končí taneční zábavou. Průvod maškar nemá žádná závazná pravidla - záleží na vtipu a pohotovosti účastníků, jaké taškařice budou provádět. Masky bývají všude pohoštěny něčím k zakousnutí a především pálenkou, která ještě více zvyšuje rozpustilost a veselí. Je několik tradičních masek, které se objevují každý rok. Mezi ně patří např. medvěd (obvykle vedený medvědářem), kobylka, bába s nůší a mnoho dalších.

Tradici Masopustu jsme obnovili i v naší obci. Na jaře roku 2017 jsme uspořádali průvod masek, doprovázený lidovou muzikou, který byl zakončen u budovy sokolovny. Tam program pokračoval několika veselými výstupy a bohatým pohoštěním. Pro děti i dospělé byly nachystány různé soutěže.

A protože jsme Masopust pořádali i na jaře roku 2018 a 2019, stala se z této akce tradice,  v které bychom i v dalších letech  rádi pokračovali. Rozhodně se opět přijďte podívat a podpořit nás v našem snažení!