Vrchovská pouť

Tradiční pouť v osadě Zbytky, která je součástí městyse Zásada. Tzv. Vrchovská pouť se každoročně koná u penzionu Stará škola, a to v termínu okolo svátku sv. Vavřince. V roce 2016 Vás srdečně zveme na již 18. ročník této akce! Ochutnejte tradiční sejkory, koláče a jiné pochutiny, hrdlo svlažte douškem piva či limonády. Pro děti budou opět nachystány různé soutěžní disciplíny a pozvaná kapela vám pod širým nebem zahraje k tanci či jen tak k poslechu. Využít můžete taktéž služeb výletního vláčku. Těšíme se na vás!

K historii a "znovuvzkříšení" Vrchovské pouti:

V roce 1965 se uskutečnila vůbec první pouť "Ve Vrších" na stejném místě a v podobném duchu jako nynější ročníky, a to pod hlavičkou Červeného kříže - organizačně ji zajišťovala místní zbytkovská organizace. Tenkrát bydlelo ve Zbytkách podstatně více lidí než dnes a místní organizace Červeného kříže měla cca 30 členů. Náplň byla podobná té současné (bez soutěží pro děti ) - tj. čepované pivo, stánek se sladkostmi, koláče, prodej limonád i prodej něčeho ostřejšího. K poslechu hrála hudba p. Motejlka. Také tenkrát to bylo takové sousedské posezení v přírodě s lidmi ze širokého okolí. Toto se stalo tradicí a tradice vydržela 20 let, setkávalo se tu až 300 návštěvníků. Vlivem úbytku obyvatel v osadě Zbytky (úmrtí, stěhování) upadlo pořádání poutí v zapomnění. Vzkříšení tradice přišlo po roce 1997, kdy se po rozmluvě s paní E.Hýbnerovou ze Zbytků rozhodla paní Ducháčková obnovit tuto tradici, a to pod hlavičkou T.J. Sokol Zásada.